👤

The Academic T-Shirt Company did a cost study and found that it costs $1400 to produce 600 “I Love Math” T-shirts. The total cost is $1600 for a volume of 700 T-shirts.a. Determine the linear cost-volume function.b. What is the fixed cost?c. What is the unit cost?

The Academic TShirt Company Did A Cost Study And Found That It Costs 1400 To Produce 600 I Love Math Tshirts The Total Cost Is 1600 For A Volume Of 700 Tshirtsa class=

Answer :

Given

The Academic T-Shirt Company did a cost study and found that it costs $1400 to produce 600 “I Love Math” T-shirts. The total cost is $1600 for a volume of 700 T-shirts.

[tex]\begin{gathered} (600,1400) \\ (700,1600) \end{gathered}[/tex]

We are going to find the slope

Where y is the cost

and x is the volume

[tex]slope(m)=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}=\frac{1600-1400}{700-600}=\frac{200}{100}=2[/tex][tex]\begin{gathered} y-y_1=m(x-x_1) \\ y-1400=2(x-600) \\ y-1400=2x-1200 \\ collect\text{ the like terms} \\ y=2x-1200+1400 \\ y=2x+200 \end{gathered}[/tex]

The final answer

View image BENDRICKL459166