👤

find the unit price of three packs of bottle of juice for $6.75 fill in the amount blank per bottle of juice

Answer :

Since the 3 pack cost $6.75 this means that:

[tex]\frac{6.75}{3}=2.25[/tex]

each bottle of juice cost $2.25.