Answer :
The $1.25 one for 9 Oz box of rice would be the best buy.
How to find the Unit Price?
To get the best buy among the given items and prices, we need to find the unit price. Thus, the formula is;
Unit price = Price/Quantity
A) Unit Price = 0.90/6 = 0.15
B) Unit Price = 1.93/12 = 0.15083
C) Unit price = 2.42/16
Unit Price = 0.15125
D) Unit Price = 1.25/9 = 0.138
The $1.25 one for 9 Oz box of rice would be the best buy.
Read more about Unit price at; https://brainly.com/question/2804909
#SPJ1