Answer :
The answer is $2.89.
Since it’s asking for the unit price of one gallon and you have the total ($34.68 and 12 gallons), you would divide $34.68 from 12, which gives you $2.89.
34.68/12 = 2.89
Since it’s asking for the unit price of one gallon and you have the total ($34.68 and 12 gallons), you would divide $34.68 from 12, which gives you $2.89.
34.68/12 = 2.89