👤

5 tons of mulch cost $37,800.00. What is the price per pound?

Answer :

Answer:

$3.78 per pound

Step-by-step explanation:

5 tons = 10,000 lbs

37,800/10,000 = 3.78

378000/5= 7560 each pound of mulch cost $7560

In Trainings: Other Questions