👤

Bananas cost $0.48 per pound. If you spent $1.84, how many pounds of bananas did you
purchase?


Answer :

Answer:

3 pounds of bananas

Step-by-step explanation:

1.84 ÷ 0.48 = 3.8333etc

since you can't buy 4 pounds with the money you have its 3 pounds of bananas