Answer :
Answer:
$3
Step-by-step explanation:
You buy 10 pounds of bird seed at store A for $11.50 which means every pound is $1.15.
15 pounds of bird seeds store B for $19.50 is $1.30 per pound.
At store A = 20 * $1.15 = $23
At store B = 20 * $1.30 = $26
So, 26 - 23 = 3
Answer:
You would spend $3 less by buying 20 pounds of bird seeds at the store with the better deal.
Step-by-step explanation:
Given:
You can buy 10 pounds of birdseed at Store A for $11.50
10 pounds – $11.50
[tex]\mathrm{\dfrac{ \$11.50 }{ 10\:pounds }}=\mathrm{\dfrac{ \$1.50 }{ 1\:pound }}[/tex]
1 pound – $1.15
To find the value for 20 pounds, we do:
20 pounds = 20 × 1.15 = $23
20 pounds = $23
Your friend buys 15 pounds of birdseed at Store B for $19.50
15 pounds – $19.50
[tex]\mathrm{\dfrac{ \$19.50 }{ 15\:pounds }}=\mathrm{\dfrac{ \$1.3 }{ 1\:pound }}[/tex]
1 pound – $1.3
To find the value for 20 pounds, we do:
20 pounds = 20 × 1.3 = $26
20 pounds = $26
Now we compare each stores value for 20 pounds of bird seeds:
$23 < $26
The store with the better deal is: Store A
So, you would spend $3 less by buying 20 pounds of bird seeds at the store with the better deal.