👤

5. Three jars of crushed ginger costs $2.00. How many jars can you buy for $6.00?​

Answer :

Answer:

9 jars

Step-by-step explanation:

If 3 jars cost $2

and 3 times 2 is $6 then just multiply 3 by 3 to get 9 jars.

Hope this helped.

A brainliest is always appreciated.