👤

The owner of a shop wants to mix cashews and pecans to make 8 kg of mixed nuts worth $7.25 per kg. If the price of cashews is $8.00 per kg, and the price of pecans is $7.00 per kg, how many kilograms of each should he use?

Answer :

Answer:

6 kg of worth 7.25$ and 2 kg of worth 7.00$

Answer:

2kg of cashews 6kg of pecans

Step-by-step explanation: