👤

Write an equation of a line that
represents the situation below:
sally bought 3 apples for $2
and 9 apples for $6.
Equation:


Answer :

Answer:

(3 times 2)+(9 times 6)

Step-by-step explanation:

The total will equal 60 but also the 6 and 3 represents the money so if u have to put the $ sign u can