👤

Part A. What is the unit rate in dollars per hour for each company?


The unit rate for the 1st company is 2,86.


The unit rate for the 2nd company is 2,50.



Part B. Analyze Relationships Which company offers the best deal? Explain your answer.




Part C. What if? Another company offers a rate of $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour?