👤

Select the equation that most accurately depicts the word problem.



A 3-pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85.

3n = 3.85
3 + n = 3.85
3 - n = 3.85
= 3.85


Answer :

Answer:

3n = 3.85

Step-by-step explanation:

Answer:

3n=3,85

Step-by-step explanation: