👤

A store sells 5 T-shirts for $48.05. What is the unit cost per T-shirt?

Answer :

Answer:

$9.61 per shirt

Step-by-step explanation:

You take the total cost of $48.05 and divide it by the number of t-shirts which is 5.

48.05/5 = 9.61