👤

4 pounds of grapes cost $5. 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?

Answer :

Answer:

$1.25 per pound

Step-by-step explanation:

$5 ÷  4 = $1.25

$8.75 ÷ 7 = $1.25