👤

6 erasers cost $6.60.
Which equation would help determine the cost of 3 erasers? Choose 1 answer


Answer :

Answer:

I can't see the answers but i'm guessing it should be 1.1*3

Step-by-step explanation:

Let the cost of the erasers be x
6x=6.6
x=1.1
The cost for 3 eraser is 3x
3x=3(1.1)=3.3

Hope this help