👤

a 12 oz cup costs $4.25, a 16 oz cup costs $4.95 and a 20 oz cup costs $5.25. Which is the better deal?

Answer :

Answer:

The 12 ounce cup

Step-by-step explanation:

Just divide the cup size with its price and the lowest number is the best deal