👤

The cost of bananas, y, is directly
proportional to x, the pounds of bananas
purchased. If 2.5 lbs of bananas costs
$1.50, find the total cost of a lbs of
bananas.


The Cost Of Bananas Y Is Directly Proportional To X The Pounds Of Bananas Purchased If 25 Lbs Of Bananas Costs 150 Find The Total Cost Of A Lbs Of Bananas class=