👤

i-Ready
Multiplicative Comparison Word Problems, Part 2 - Instruction - Level D
х
Daren wants to go roller skating at a roller rink. A one-month pass
costs $20. A one-month pass costs 4 times as much as a day pass.
How much does a day pass cost?
Day
d
Month
d
d
d
d
20
Let d stand for the cost of a day pass.
Complete the equation to represent the problem.
d =