👤

$68 for 812 hour find the unit rate

68 For 812 Hour Find The Unit Rate class=

Answer :

Answer:

$8 per hour

Step-by-step explanation:

The unit rate is $ per hour

Divide the amount by 8 [tex]\frac{1}{2}[/tex] = 8.5 hours

$68 ÷ 8.5 = $8 per hour