$68 for 812 hour find the unit rate

Answer:
$8 per hour
Step-by-step explanation:
The unit rate is $ per hour
Divide the amount by 8 [tex]\frac{1}{2}[/tex] = 8.5 hours
$68 ÷ 8.5 = $8 per hour