👤

A 48-ounce bottle of soda costs $1.79. What is the unit price?
a. $.04
b. $.06
c. $.40
d. $.53


Answer :

Answer:

a. $.04

Step-by-step explanation:

$1.79/48 = 0.037 = 0.04