👤

3. You have $20 to spend at the snack bar. All of the
snacks at the snack bar cost $1.25. How much money
will you have left if you buy:
a. 2 snacks?
b. 7 snacks?
c. 12 snacks?


Answer :

Answer:

A) $17.50

B) $11.25

C) $5

Step-by-step

1.25 x the amount of snacks