CC04CIN CC04CIN Mathematics Answered Hong buys candy that costs $5 per pound. He will buy at least 7 lbs of candy. What are the possible amounts he will spend on candy? Use c for the amount (in dollars) Hong will spend on candy. Write your answer as an inequality solved for c.