👤

Use the graph at the top to figure out the question. If someone could help they would be great! And brainliest. Please help

Use The Graph At The Top To Figure Out The Question If Someone Could Help They Would Be Great And Brainliest Please Help class=

Answer :

Answer:

A) $24

Step-by-step explanation:

Looking at the graph, each gallon of gasoline is $3. Therefore, the equation would be y = 3x. To solve for 8 gallons, substitute the value into the equation.

y = 3(8) = 24

Therefore, the cost of 8 gallons of gasoline would be $24.