👤

A 16-oz bottle of waler costs $2.88. What is the
cost per ounce?


Answer :

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of ounces

2.88 /16 =.18

18 cents per ounce

Answer:

.18

Step-by-step explanation:

2.88/16=.18