👤

Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary/
$312 for 12 tickets (show work)


Answer :

in order to find the price per ticket, or unit rate, we need to divide 312 by 12

after this, we get 26. we know that unit rate is price PER 1 ticket.

Therefore, we get:
$26/ticket