👤

elijiah earn $200 for 8 hours of work. what is the unit rate

Answer :

Answer:

Unit Rate= $25

Hope this helps!!

Answer:

Elijah's hourly rate is $25/hour

Step-by-step explanation:

Divide $200 by 8 hours:

$200

------------ = $25/hr

8 hours

Elijah's hourly rate is $25/hour