👤

Will give brainliest, Riva bought 60 candies for her son’s birthday party. Each candy weighed 25 grams. If the price of candies was $ 8.00 per kilogram, how much did she pay?

Answer :

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

first we multiply the candies by the weight to find out the total weight

60* 25= 1500g

1500g to kg = 1500/1000 = 1.5kg

so its going to be 1.5kg * 8

1.5* 8 = 12

In Trainings: Other Questions