Answer :
0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78