👤

A cheese pizza cost $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write an equation in two variables that represents the cost of the pizza.

Answer :

Answer:

Heres one

c = 5 + 1.5t

Step-by-step explanation:

Let t represent the number of toppings

and c represent the total cost of the pizza