👤

The cost of 12 oranges and 7 apples is 5.36. Eight oranges and 5 apples cost 3.68. Find the cost of each

Answer :

12o + 7a = 5.36
8o + 5a = 3.68
a ≈ 0.32
o ≈ 0.26