Answer :
Answer:
let x = unit cost per pound
if. 8 =$27.50
then 1= x
8x=$27.50
x=$27.50/$8
... unit cost per sweet potatoes =$27.50/$8
Answer:
let x = unit cost per pound
if. 8 =$27.50
then 1= x
8x=$27.50
x=$27.50/$8
... unit cost per sweet potatoes =$27.50/$8