👤

Raina buys candy that costs $6 per pound. She will buy more than 12 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?
Use c for the amount (in dollars) Raina will spend on candy.
Write your answer as an inequality solved for c.


Answer :

let the pounds be 12

the cost = 12× 6

= 72 dollars