👤

4) You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $3.70. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $7.10. Which place is the better buy?​

Answer :

Sam’s Club is better. If you divide 10 by 2, that’s 5 cans. You would then divide $7.10 by 2 to get the cost of 5 cans, which is $3.55 per can.