👤

A 20-ounce bottle of lotion costs $4.00. How many ounces do you get for each dollar?

Answer :

Answer:

You get 5 ounces per dollar

Answer:

You get 5 ounces for each dollar you spend in this deal

Step-by-step explanation:

If you were to put both of these numbers side by side and figure out how many times 4 goes into 20 that would be 5. Therefore you get 5 ounces for each dollar you spend.