👤

Michelle fills up her tank at the gas station. She puts 13.5 gallons of gas in her car, and it cost $34.60. What is the unit rate she paid for gas, in dollars per gallon?​

Answer :

9514 1404 393

Answer:

  $2.563

Step-by-step explanation:

To find dollars per gallon, divide dollars by gallons.

  $34.60/(13.5 gal) ≈ $2.563 /gal

Michelle paid about $2.563 per gallon.

__

Additional comment

We have reported the price to the nearest 1/10th cent, as that is the way gas prices are usually posted.