👤

John buys 3 books that each cost the same amount and a magazine, all for $48.48. The magazine costs $1.98. How much does each book cost?

Answer :

Answer:

15.50 per book

Step-by-step explanation:

48.48 - 1.98 (the magazine)

46.50

46.50/ 3

15.50 per book

Hope this helps!!!