👤

Will spent $15 for 12 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Answer :

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

to find the unit rate you have to find out how much one pound will be so you divide 15 by 12 and you get 1.25