👤

A 2-quart carton of apple juice costs $4.56. What is the price per cup?


Answer :

Answer:

57 cents

    or

$0.57

Step-by-step explanation:

1 quart= 4 cups

2 quarts=8 cups

8 cups=4.56

Divide each side by 8

1 cup=0.57

Hope this Helps!