👤

It costs $4.50 for 25 fluid ounces of detergent Brand A. It costs $13.50 for 90 fluid ounces of detergent Brand B. What is the difference between the unit rates of the two detergents?

Answer :

Answer:

A costs $0.03 more per ounce than B.

Step-by-step explanation:

View image DWREAD

In Trainings: Other Questions