👤

Apples cost $2.99 per pund at Natural Grocers. If Landon purchases 3.6 pounds of apples, then how much willnhe spend? Round your answer to the nearest penny.


Answer :

Answer:

$10.76

Step-by-step explanation:

Just multiply 2.99 by 3.6 and round