👤

2.1.PS-14
Error Analysis A contractor purchases 7 dozen pairs of padded work gloves for $97.44. He
incorrectly calculates the unit price as $13.92 per pair for the expense report. What is the correct
unit price? What is the error?
The correct unit price is $
per pair


Answer :

Answer:

Unit price = $1.16

His error was he divided $97.44 by 7 when in fact he should have divided 97.44 by 84

Step-by-step explanation:

7 dozen pairs

1 dozen = 12

7×12 = 84

97.44 ÷ 84 = 1.16