LAY3866IN LAY3866IN Mathematics Answered The manager of a farmer's market has 400 lb of grain that costs $1.40 per pound. How many pounds of meal costing $0.80 per pound should be mixed with the 400 lb of grain to produce a mixture that costs $1.10 per pound?